اسکلروتراپی چیست؟اسکلروتراپی راهی برای درمان واریس عروق پا و هیدروسل و…

اسکلروتراپی چیست؟اسکلروتراپی راهی برای درمان واریس عروق پا و هیدروسل و…

جراحی | زیبایی

اسکلروتراپی با برجای گذاشتن نتایج طبیعی بعد از درمان و بهبودی کوتاه مدت، به عنوان یک روش درمانی مورد علاقه بسیاری از افراد قرار گرفته است و نه تنها سلامت رگهای شما را بهبود می بخشد، بلکه باعث می شود ظاهر پوست نیز بهبود یابد.

اگر به دلیل وجود برخی از رگهای ریز عنکبوتی در ناحیه پاهای خود احساس زشتی می کنید، می توانید با استفاده از روش درمانی اسکلروتراپی به راحتی آنها را از بین ببرید.

اسکلروتراپی با برجای گذاشتن نتایج طبیعی بعد از درمان و بهبودی کوتاه مدت، به عنوان یک روش درمانی مورد علاقه بسیاری از افراد قرار گرفته است و نه تنها سلامت رگهای شما را بهبود می بخشد، بلکه باعث می شود ظاهر پوست نیز بهبود یابد.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی روشی است که برای درمان تلنگیکتازیای سطحی )رگ عنکبوت) و برخی از واریس ها استفاده می شود. این روش شامل فروبردن نخ توسط یک سوزن کوچک به داخل رگ خونی است و تزریق مقدار کمی از عامل اسکلروز است که به آرامی انجام می شود.

این عمل ممکن است به مدت 30-20 ثانیه با سوزش همراه باشد یا باعث گرفتگی جزئی پا شود. این تزریق به طورموقتا باعث واکنش التهابی گلبول های قرمز خون می شود که این واکنش باعث اسکلروز یا تشکیل بافت فیبری درون رگ می شود و منجر به ناپدید شدن تدریجی رگ می شود.

محو شدن رگهای عنکبوتی ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. برای درمان کامل و محو شدن بیشتر این رگ ها نیاز به سه تا پنج مرحله درمان با روش اسکلروتراپی هست البته در هر جلسه درمانی می توان چندین ناحیه از پا را درمان نمود بنابراین تعداد کل جلسات مورد نیاز کاهش می یابد. تعداد کل جلسات درمانی مورد نیاز در اسکلروتراپی به میزان و شدت وریدها بستگی دارد.

اسکلروتراپی یک روش کاملاً اثبات شده است که از دهه 1930 برای درمان رگهای واریسی، رگ های عنکبوت ، بواسیر یا سایر بیماری های مشابه استفاده می شود.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی با تزریق محلول اسکلروزان Asclero به داخل وریدها در مطب و تحت درمان سرپایی انجام می شود. تعداد تزریقات در وریدها در یک جلسه بسته به اندازه و محل رگ های عنکبوتی و وضعیت کلی پزشکی بیمار متغیر است.

ممکن است در دقایق اولیه ناراحتی خفیفی در فرد ایجاد شود و در صورت تزریق، رگ های واریسی بزرگتر شود و فرد در پاهای خود به مدت 1 تا 2 دقیقه احساس گرفتگی کند. روش اسکلروتراپی خود حدود 30-45 دقیقه طول می کشد.

انواع مختلف اسکلروتراپی چیست؟

بسته به توصیه پزشک شما 4 نوع اسکلروتراپی وجود دارد که ممکن است برای شما مناسب باشد. آن ها عبارتند از :

اسکلروتراپی مایع

این همان موردی است که از ابتدای این مقاله در مورد آن صحبت کردیم. هنگامی که درمان وریدهای واریسی با استفاده از تزریق اسکلروسانس مایع انجام می شود ، این روش “اسکلروتراپی مایع” یا به سادگی “اسکلروتراپی” نامیده می شود.

میکروسکلروتراپی

برای رگهای کوچک عنکبوتی، اسکلروتراپی با استفاده از سوزن های ریز انجام می شود. به این روش میکروسکلروتراپی می‌گویند و دلیل آن واضح است: سوزن کوچک! بهبودی کوتاهتر است و شامل ناراحتی و کبودی کمتری است. با این حال، همانطور که می توان استنباط کرد، همه افراد کاندیدای واجد شرایط این نوع درمان نیستند. پزشک شما بسته به شرایط شما می تواند تشخیص دهد که آیا شما نیاز به استفاده از اسکلروتراپی یا نسخه ی دیگر آن دارید.

اسکلروتراپی سونوگرافی

در این روش، پزشک یا متخصص پوست با استفاده از سونوگرافی رگهای پنهان شما را می تواند ببیند. وریدها بر روی صفحه نمایش داده می شوند و سپس تزریق انجام می شود.

اسکلروتراپی فوم

به جای مایع، یک محلول کف مانند به داخل رگ شما تزریق می شود. این نوع درمان برای کسانی که رگ های واریسی یا عنکبوتی بزرگتری دارند مفید است. اسکلروسانت با CO2 و هوا مخلوط می شود. سپس تزریق می شود و باعث انقباض قابل توجه تری در مقایسه با تزریق درمانی منظم می شود.

درمان اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی می تواند به سادگی بیماری های زیر را درمان کند:

رگ های عنکبوتی: رگ های خونی گشاد شده در زیر پوست که معمولاً در صورت، گردن یا پاها ظاهر می شوند. آنها هیچ درد و مشکلی ندارند. بنابراین، مردم قصد دارند آنها را برای زیبایی خود ، درمان کنند.

رگهای واریسی: رگهای بزرگ شده که اغلب در پاها مشاهده می شوند. ممکن است بدون دلیل مشخصی رخ دهند. با این حال، بیشتر آنها در نتیجه چاقی یا در دوران بارداری و برخی شرایط دیگر ظاهر می شوند.

بواسیر: این یکی از انواع واریس است که در قسمت تحتانی راست روده و مقعد ایجاد می شود.

هیدروسل: به شرایطی گفته می شود که مایع سروز در داخل کیسه بیضه جمع شده باشد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی در درمان رگهای واریسی و عنکبوتی چقدر موفق است؟

درمان با اسکلروتراپی برای اکثر بیماران مبتلا به واریس مفید است و تخمین زده می شود که با یک جلسه درمان و تزریق 50 تا 80 درصد از واریس از بین برود.

تعداد کمی (کمتر از 10 درصد) از افرادی که از درمان با اسکلروتراپی بر روی واریس خود استفاده می کنند به تزریقات پاسخ نمی دهند و به هیچ وجه در مان نخواهند شد. در این موارد، روش دیگری مانند لیزر درمانی ممکن است امتحان می شود.

به طور کلی، درمان رگ های عنکبوتی طی 3 تا 6 هفته به روش اسکلروتراپی پاسخ می دهند و رگ های بزرگتر در طی 3 تا 4 ماه درمان خواهند شد. اگر وریدها به درمان پاسخ دهند، دیگر ظاهر نمی شوند. با این حال، با گذشت زمان ممکن است رگهای جدید واریسی ظاهر شوند و ممکن است برای تزریق مجدد و درمان مراجعه کنید.

اقدامات قبل از انجام عمل اسکلروتراپی

قبل از انجام اسکلروتراپی باید از مصرف برخی داروها خودداری شود از جمله این داروها تتراسایکلین یا مینوسین که هر دو آنتی بیوتیک هستند و اگر 7 تا 10 روز قبل یا بعد از اسکلروتراپی مصرف شود، ممکن است باعث لک شدن پوست شود.

در مورد مصرف سایر داروهای آنتی بیوتیک باید از پزشک خود سوال کنید یا راهنمایی های لازم و بی خطر برای قطع این داروها را بخواهید. اگر شما نیاز به مصرف آنتی بیوتیک قبل از هرگونه روش تهاجمی مانند اقدامات دندانپزشکی، کولونوسکوپی یا جراحی دارید، لطفاً پزشک خود را مطلع کنید.

به مدت 48 ساعت قبل و بعد از اسکلروتراپی از داروهایی مانند آسپیرین، ایبوپروفن (به عنوان مثال Advil و Nuprin) یا سایر داروهای ضد التهابی استفاده نکنید، زیرا این داروها ممکن است در عملکرد عامل اسکلروزان کننده تداخل ایجاد کنند. به طور کلی قبل از قطع یا مصرف هرگونه دارو قبل از اسکلروتراپی، از پزشک خود راهنمایی های لازم بخواهید.

پردنیزون همچنین باعث کاهش اثر ماده اسکلروزان می شود. از پزشکی که پردنیزون را برای شما تجویز کرده است، سوال کنید که آیا می توان آن را به مدت 48 ساعت قبل از عمل اسکلروتراپی با خیال راحت قطع کرد.

قبل یا بعد از اسکلروتراپی هیچ لوسیونی به پاها زده نمی شود. توصیه می شود یک شلوارک کوتاه به همراه داشته باشید تا در طول روش درمان رگ های واریسی، بپوشید.

اگر جوراب بافی فشرده سازی از روش های درمانی قبلی دارید. لطفاً آنها را با خود بیاورید تا بتوانیم مطمئن شویم که پس از انجام عمل اسکلروتراپی پشتیبانی کافی را ارائه می دهند.

عوارض جانبی اسکلروتراپی چیست؟

روش اسکلروتراپی دارای عوارض جانبی محدودی است که بعد از انجام آن ممکن است تجربه کنید، مانند:

وریدهای واریسی تزریق شده بزرگتر ممکن است تا چند ماه قبل از برطرف شدن، گلوله و سفت شوند.

نواحی قرمز رنگ برجسته ای ممکن است در محل های تزریق ظاهر شده و ظرف چند روز ناپدید شوند.

خطوط یا لکه های قهوه ای روی پوست ممکن است در محل تزریق مشخص شود که احتمالاً به دلیل نوعی آهن است که از رگهای تزریق شده خارج می شود. در بیشتر موارد ، آنها در عرض 3 تا 6 ماه از بین می روند ، اما می توانند حدود 5 درصد از زمان دائمی باشند.

کبودی ممکن است در اطراف محل تزریق ایجاد شود و ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد.

سایر عوارض جانبی به ندرت پس از اسکلروتراپی ایجاد می شوند. اگر هرکدام از این عوارض را دارید ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

  • التهاب در فاصله پنج اینچ از کشاله ران
  • شروع ناگهانی پا متورم
  • ایجاد زخم های کوچک در محل تزریق
  • ایجاد رگه های قرمز به خصوص در ناحیه کشاله ران
  • واکنش های آلرژیک به ماده اسکلروزان ممکن است در زمان تزریق رخ دهد و بندرت جدی باشد

چه اتفاقی بعد از درمان می افتد؟

پس از درمان ب اسکلروتراپی می توانید به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید و حتی می توانید خودتان به سمت خانه رانندگی کنید. ممکن است فعالیت های منظم خود را از سر بگیرید و به راه رفتن ترغیب شوید.

برای “فشرده سازی” رگهای تحت درمان به شما آموزش داده می شود که از جوراب های مخصوص یا پوشش فشرده سازی استفاده کنید. پس از انجام این روش، حداقل 48 ساعت از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهاب خودداری کنید. در صورت لزوم ممکن است از تایلنول استفاده شود.

از حمام گرم یا نشستن در جکوزی یا سونا خودداری کنید و همچنین به مدت 48 ساعت پس از درمان از کمپرس گرم یا هر نوع حرارت در مناطق تزریق شده استفاده نکنید.

علاوه بر این، به مدت 7 تا 10 روز پس از عمل از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید (حمام آفتاب و تخت های برنزه) دویدن آهسته، ایروبیک با تأثیر زیاد و شنا خودداری کنید.

دوش مجاز است، اما آب باید خنک تر از حد معمول باشد و می توانید محل های تزریق را با یک صابون ملایم و آب ولرم شستشو دهید.

چگونه می توان فهمید که من کاندیدای اسکلروتراپی هستم؟

اگر باردار هستید یا بچه شما از شیر مادر تغذیه می کند و یا اگر تازه زایمان کردید و در رختخواب هستید، واجد شرایط اسکلروتراپی نیستید، حداقل باید سه ماه پس از تولد صبر کنید تا بتوانید برای این روش در نظر گرفته شوید.

در صورت مصرف قرص های ضد بارداری می توانید اسکلروتراپی کنید. اگر در گذشته لخته خون داشته باشید، صلاحیت شما به صورت فردی تعیین می شود و به اندام انتهایی و دلیل لخته بستگی دارد.

چه کسی کاندیدای خوبی برای اسکلروتراپی است؟

کسانی که از رگهای پیچ خورده زیر پوست خود رنج می برند می توانند برای رفع این مشکل تحت اسکلروتراپی قرار بگیرند.

هنگامی که تکنیک “ایجاد فشار ساده با جوراب های واریس روی رگها” کاری از پیش نمی برد، به نظر می رسد بیمار یک کاندید مناسب برای این روش است:

  • درد بی وقفه در ورید
  • احساس سنگینی غیرمعمول در پا یا در صورتی که پا به طور واضحی زخم شود
  • پوست خشک و پژمرده ساق پا یا پا
  • ایجاد بثورات در نزدیکی ورید

علاوه بر این، افرادی که از وریدهای سطحی تغییر شکل یافته و غیرجذاب 4 میلی متر یا کمتر شکایت دارند، فقط و فقط در صورت تایید پزشک ممکن است کاندیداهای مناسب برای اسکلروتراپی باشند.

امروز برای مشاوره رایگان و قیمت گذاری با کلینیک زیبایی لاوین تماس بگیرید!

0133636


برچسپ ها:
اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟
اسکلروتراپی چیست؟
اسکلروتراپی در درمان رگهای واریسی و عنکبوتی چقدر موفق است؟
انواع مختلف اسکلروتراپی چیست؟
درمان اسکلروتراپی چیست؟
عوارض جانبی اسکلروتراپی چیست؟

ارسال دیدگاه