واژینوپلاستی چیست؟همه چیز درباره تنگ کردن واژن و مزایا و معایب آن

واژینوپلاستی چیست؟همه چیز درباره تنگ کردن واژن و مزایا و معایب آن

جراحی | زیبایی

یکی از حساس ترین و مهمترین اقدامات زیبایی زیبایی عمل ناحیه تناسلی یا همان واژینوپلاستی است، زیرا شما به مهارت های بالایی نیاز دارید. مراکز زیبایی به دلیل لب های بزرگ یا کلیتوریس یا تغییر شکل ناحیه دستگاه تناسلی و یا تنگ کردن واژن این جراحی را انجام می دهند.

با استفاده از روش های مختلف زیبایی، تمایل افراد به انجام فعالیت های زیبایی نیز افزایش می یابد. یکی از حساس ترین و مهمترین اقدامات زیبایی، عمل زیبایی ناحیه تناسلی یا همان واژینوپلاستی است، زیرا شما به مهارت های بالایی نیاز دارید. در مراکز زیبایی به دلیل وجود لب های بزرگ یا کلیتوریس یا تغییر شکل ناحیه دستگاه تناسلی که اعتماد به نفس را در فرد کاهش می دهد این جراحی انجام می شود. تجربه و صحبت بعد از جراحی زیبایی زنان با کسانی که تجربه جراحی زیبایی ناحیه تناسلی داشته اند، ثابت می کند که جراحی زیبایی موفق در این ناحیه اعتماد به نفس زنان را افزایش می‌دهد و کیفیت رابطه جنسی را بهبود می بخشد.

واژینوپلاستی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که زنان و دختران جوان ممکن است اغلب تجربه کنند، اتساع واژن است. اتساع واژن علاوه بر ایجاد مشکل در مقاربت جنسی، مشکلات بسیاری دیگری نیز ایجاد می کند که یکی از آنها عفونت های مداوم واژن است. به همین دلیل، بیشتر این گروه از زنان همیشه از مشکلات مختلف شکایت دارند که دلیل باز بودن واژن خود را نمی دانند. با سفت شدن واژن و استفاده از واژینوپلاستی (تنگ شدن واژن)، می توانند واژن خود را مانند گذشته دوباره تنگ کنند.

ساختار واژن

اما واژینوپلاستی (تنگ شدن واژن) خود یکی از اقدامات زیبایی است که به روش های مختلفی قابل انجام است و قبل از آن افراد باید در مورد روش های مختلف واژینوپلاستی (تنگ شدن واژن) تحقیق کنند تا از تجربه خوبی بهره مند شوند.

یک روش استاندارد برای سفت شدن و انقباض عضلات کف واژن، واژینوپلاستی و پرینوروپاتی است. در حقیقت، واژینوپلاستی شامل سفت شدن طول واژن است، در حالی که پرینوروپاتی شامل سفت شدن عضلات ورودی واژن است که در بیشتر موارد، این دو عمل با هم انجام می شود.

بهبود بخیه های جراحی حدود یک هفته تا ده روز طول می کشد، اما بیمار نباید در این زمان نقاهت و تا یک ماه و نیم نزدیکی داشته باشد علاوه بر این فرد باید از ورزش کردن و انجام کارهای سنگین خودداری کند.

عمل واژینوپلاستی می تواند همزمان با جراحی های دیگر مانند لابیاپلاستی یا تزریق چربی انجام شود. عمل واژینوپلاستی بهتر است در اتاق عمل، تحت بیهوشی کامل یا بیهوشی کمر انجام شود، این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود، به این معنی که فرد در روز عمل ترخیص می شود.

واژینوپلاستی نوعی جراحی است که در آن عضلات کف لگن که واژن را احاطه کرده اند سفت می شوند. هدف از جراحی واژینوپلاستی ایجاد قدرت و کنترل بهتر در این عضلات است که در نتیجه آن رضایت جنسی زنان نیز در هنگام رابطه جنسی افزایش می یابد. جراحی واژینوپلاستی ابتدا برای ترمیم ناهنجاری های واژن یا ترمیم پارگی یا کشیدگی واژن که اغلب ناشی از زایمان بود انجام می شد اما اکنون بسیاری از خانم ها وجود دارند که به دلایل زیبایی و جوان سازی واژن، عمل واژنینوپلاستی را انتخاب می کنند.

به واژینوپلاستی جوان سازی واژن نیز گفته می شود که با توجه به خواسته بیمار اعم از جراحی به دلایل زیبایی یا پزشکی با اصلاحات جزئی ناحیه واژن قابل انجام است. یکی از انواع واژنوپلاستی پرینوپلاستی نام دارد. در این روش پوست بین واژن و مقعد تغییر می کند تا متناسب با بافت واژن باشد و زاویه واژن متفاوتی ایجاد می شود. به دلایل مذهبی و فرهنگی، در مورد اخلاق این نوع جراحی اختلاف نظر وجود دارد. عمل واژینوپلاستی به هر شکل می تواند همراه با سایر جراحی های زیبایی زنان مانند لابیاپلاستی انجام شود. لابیاپلاستی نوعی جراحی است که در آن لابیا تغییر شکل می یابد.

هدف از واژینوپلاستی

به طور کلی از واژینوپلاستی برای دستیابی به اهداف زیر استفاده می شود.

جراحی زیبایی واژن:

برای جوان سازی واژن می توان از روش واژینوپلاستی استفاده کرد. واژینوپلاستی در این حالت می تواند هم دلیل درمانی (ترمیم آسیب ناشی از ضربه یا زایمان) و هم علت زیبایی (دستیابی به واژن زیباتر و افزایش اعتماد به نفس و بهبود عملکرد جنسی) باشد.

جراحی ترمیم واژن:

جراحی واژینوپلاستی نیز می تواند با هدف بازسازی واژن و کاهش اندازه دهانه واژن (برداشتن دهانه واژن به دلیل زایمان یا دلایل دیگر مانند سن) انجام شود.

نحوه جراحی واژینوپلاستی

واژینوپلاستی کامل حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. واژینوپلاستی زیبایی معمولاً شامل کشش عضلات کف لگن و نزدیک شدن آنها به یکدیگر است. در این بین، هرگونه پوست اضافی یا بافت زخم برداشته می شود و نتیجه نهایی بازسازی و جوان سازی واژن است تا فرد در هنگام رابطه جنسی احساس بهتری داشته باشد. ایجاد زخم به عنوان یک عارضه از عمل واژینوپلاستی امکان پذیر است اما در بیشتر موارد با گذشت زمان از بین می رود.

جراحان زیبایی زنان به طور کلی اطمینان حاصل می کنند که برش هایی در چین های طبیعی پوست ایجاد می شود تا خطر زخم های ناخواسته را کاهش دهد. بیمار در حین جراحی واژینوپلاستی بیهوش می شود. می توان با استفاده از چاقوی جراحی سنتی یا لیزر برش ها را ایجاد کرد. تصور می شود که ایجاد برش با استفاده از لیزر واژن می تواند روند بهبودی را در مقایسه با روش سنتی تسریع کند. در نهایت، انتخاب روش به نیاز بیمار و تشخیص متخصص زنان بستگی دارد.

نحوه انجام واژینوپلاستی

برای انجام واژینوپلاستی، این کار با نوعی فلپ یا مورد استفاده شروع می شود که قرار است قالب را بپوشاند (قالب واژن). این ممکن است در جراحی ترانس، صفاق، آمینین، روده و حتی پلاستیک (دستکش لاتکس) از پوست و پوست کیسه بیضه باشد. در ایران دو روش استفاده شده است که با نتایج خوبی همراه است، از جمله استفاده از مایع آمنیوتیک و دستکش لاتکس بدون هیچگونه گرفتگی دیگری. در روش مک ایندو شروع به برداشتن پوست، ترجیحاً از پوست ناحیه باتوک و پس از آماده سازی می کند. طول باید 16 تا 20 سانتی متر و 8-9 سانتی متر و ضخامت آن نیم ساعت باشد. سپس بیمار در موقعیت لیتوتومی پشتی قرار می گیرد و یک برش عرضی در ورودی واژن در فضای بین مجرای ادرار و مثانه در پا و راست روده در پشت ایجاد می شود. این فضا تا جایی که به سطح پريتوئن نرسد، به طور آشکار دیسک می شود. لمس سوند داخل مجرای ادرار و معاینه غیرمجاز خطر این اندام ها را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از تنگ شدن واژن، می توانید حاشیه عضلات پوک رکتالیس را در دو طرف در امتداد حاشیه میانی ببرید. این امر بهره وری را آسان تر می کند. فضای تشریح واژن باید تا حد ممکن قبل از ورود به حفره صفاقی و بدون نازک شدن آن انجام شود. هموستاز کامل باید با استفاده از بخیه های خوب انجام شود. هموستاز ناقص و خونریزی خطر نکروز پیوند را افزایش می دهد. پوست با نخ ریز 0/5 (ویکریل) روی تمام قسمتهای ژنراتور مالیده می شود. فشار بیش از حد خطر ابتلا به فشار خون و راست روده به داخل واژن و همچنین انترو سلولز را افزایش می دهد. پس از برنده شدن جایزه ژنراتور، لبه های پیوند پوست به لب های پوست پرینه باید با ویکریل 0-3 پوشانده شود، و اگر طول لب جزئی می تواند به شما در حفظ مولد در واژن لب مینور کمک کند دو تا سه با دو بخیه زیرکون صفر. تبدیل می شود. 7 تا 10 روز پس از عمل تولید، واژن و حفره واژن با نرمال نمک ولرم شسته و بررسی می شود. صفاق و احشای بدن و همچنین نکروز فشاری پیوند پوست مورد بررسی قرار گرفته است. در صورت پارگی راست روده، مثانه یا مجرای ادرار، بهتر است با جلوگیری از تشکیل فیستول، انتشار و مشاوره فلور لگن، روده بزرگ یا اورولوژی برای اصلاح ایجاد شود.

بهبودی پس از جراحی واژینوپلاستی

بهبودی بعد از جراحی واژینوپلاستی اکثراً ساده است اما نیاز به برنامه ریزی برای کمک به ترمیم صحیح بدن دارد. پس از جراحی واژینوپلاستی، بیمار مدت کوتاهی را در اتاق بهبودی سپری می کند و در صورت عدم قطعیت، طی یک روز مرخص می شود. درد بعد از عمل یکی از عوارض جراحی واژن است که ممکن است ناخوشایند باشد اما با مسکن تسکین می یابد و معمولاً بعد از چند روز درد فروکش می کند. کبودی و تورم در محل برش از دیگر عوارض واژینوپلاستی است و ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد.

بیماران نمی توانند چهار تا شش هفته رابطه جنسی برقرار کنند. حدود یک هفته پس از جراحی واژینوپلاستی، بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر گرفته و پس از سه ماه بهبودی کامل حاصل کند. زمان بهبودی واژینوپلاستی همزمان با سایر جراحی های زیبایی مانند لابیاپلاستی، دوره نقاهت بیشتر خواهد بود. پس از جراحی واژینوپلاستی، مراجعه به پزشک برای بررسی روند بهبودی تحت نظر پزشک لازم است. معمولاً به بیماران توصیه می شود تمریناتی به نام Kegel انجام دهند زیرا این تمرینات باعث تقویت عضلات تازه ایجاد شده و جلوگیری از عوارض احتمالی در آینده می شود.

عوارض واژینوپلاستی

عوارض واژینوپلاستی مشابه سایر جراحی ها است. بعد از جراحی زیبایی واژینوپلاستی ممکن است عفونت، خونریزی، زخم و لخته خون وجود داشته باشد. با این حال، اگر بیمار از سلامتی خوبی برخوردار باشد، احتمال بروز این عوارض کم است. هرچه مهارت و تجربه جراح بیشتر باشد، احتمال وقوع این عوارض پس از عمل واژینوپلاستی کمتر است. اسکارهای کوچک معمولاً با گذشت زمان از بین می روند. اگر تصمیم دارید جراحی زیبایی واژینوپلاستی انجام دهید، می توانید برای جزئیات بیشتر در مورد خطرات و عوارض احتمالی، با یک متخصص زنان مشورت کنید.

یکی از مهمترین خطراتی که می تواند رخ دهد، عدم رضایت بیمار از نتایج جراحی واژینوپلاستی است. بعضی اوقات واژن به اندازه انتظار بیمار سفت نمی شود یا حتی در بعضی موارد آنقدر سفت است که بیمار نمی تواند تامپون را به واژن وارد کند یا صمیمیت دلپذیری را تجربه نمی کند. در این موارد ممکن است برای دستیابی به هدف مورد نظر، جراحی دیگری لازم باشد. برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است بیمار ابتدا به دلایل جراحی واژینوپلاستی فکر کرده و مشاوره دریافت کند و سپس در انتخاب جراح دقت کند. بهتر است صادق باشید و هنگام دریافت مشاوره از جراح و متخصص زنان، انتظارات خود را به طور واضح با متخصص خود در میان بگذارید. سوالاتی را که در ذهن دارید در جلسات مشاوره با پزشک بپرسید و قبل از شروع جراحی شناخت کاملی از روند کار پیدا کنید. هنگامی که پزشک و بیمار در ارتباط باشند، احتمال دریافت نتایج درمانی مطلوب افزایش می یابد.

دلایل زیبایی واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی در اصل برای رفع ناهنجاری در زنان، آسیب به واژن یا کشش واژن به دلیل زایمان انجام می شود. در حال حاضر، زنان به دلایل زیبایی و جوان سازی واژن از مزایای واژینوپلاستی بهره مند می شوند. پس از زایمان یا با پیر شدن بافت، واژن شل می‌شود و عضلات کف لگن ضعیف می شوند و ممکن است واژن گشاد شود.

این یک حالت طبیعی است که ممکن است بر زندگی جنسی زن تأثیر منفی بگذارد، یا ممکن است به دلیل از دست دادن جسمی اعتماد به نفس باشد. جراحی واژینوپلاستی به جوانتر شدن و زیباتر نشان دادن واژن کمک می کند. به این ترتیب زندگی جنسی فرد تقویت می شود. جراحی واژینوپلاستی برای زنانی که مشکلات واژن ندارند  گزینه ای مناسب نیست.

روش‌‌های واژینوپلاستی

واژینوپلاستی (تنگ شدن واژن) به روش های مختلفی انجام می شود که به شرح زیر شرح داده می شود:

واژینوپلاستی با لیزر

این روش واژینوپلاستی یکی از روشهای شایع است که دعوت از شخصی برای انجام واژینوپلاستی (تنگ شدن واژن) با لیزر بسیار زیاد است. این روش که به دوره نقاهت احتیاج ندارد، طی چند جلسه انجام می شود و در هر جلسه، واژن فرد تحریک می شود و عوامل کلاژن سازی و ترمیم را ایجاد می کند، که باعث می شود پس از مدتی واژن فرد به طور خودجوش تنگ شود.

واژینوپلاستی با لیزر

واژینوپلاستی با نخ

روش مهم دیگر، واژینوپلاستی با نخ است. در این روش آنها به کمک نخ های بلند کننده واژن را بلند می کنند. در این روش نیازی به گذراندن دوره نقاهت نیست. در اینجا انتخاب نوع نخ بسیار مهم است. زیرا در این روش بهتر است از بخیه استفاده شود که پس از اتمام خواص آنها با تشکیل کلاژن در ناحیه واژن، واژن به حالت قبلی خود برنمی گردد و کمی ترمیم می شود.

واژینوپلاستی همراه با جراحی

روش مهم دیگر واژینوپلاستی (تنگ شدن واژن) جراحی است که معمولاً در موارد خاص استفاده می شود. در این روش در حین بیهوشی یا بیهوشی ، فرد تحت عمل جراحی قرار می گیرد و با بخیه زدن و برش دادن قسمتهای اضافی، واژن باریک می شود. دوره نقاهت این عمل بیشتر از سایر روشهای واژینوپلاستی (تنگ شدن واژن) است.

واژینوپلاستی با تزریق چربی

در طی این روش بدون نقاهت، میزان آسیب دیدگی بدن را که چربی شما را گرفته و به واژن وارد می کند کاهش می دهید، بنابراین در صورت تزریق، می‌توانید واژن فرد را به دلیل کاهش قطر باریک کنید. تأثیر این روش دائمی است، اما روش لیزر درمانی به این روش ارجح است.

تزریق چربی به واژن

واژینوپلاستی با پرکننده

این روش که معمولاً گرانتر از سایر روش ها است، مقدار زیادی ماده پرکننده به واژن تزریق می شود و مانند روش واژینوپلاستی (تنگ شدن واژن) با چربی، سعی در کاهش قطر واژن دارند.

اقدامات پس از انجام واژینوپلاستی

بعد از برداشتن پانسمان، محل جراحی را بعد از عمل با محلول کلرهگزیدین گلوکونات 4٪ یا بتادین بشویید و در صورت استفاده از دارو، به بهبود بیمار کمک می کند. مراقبت از بیهوشی در حین و بعد از عمل، از جمله کنترل محل قرارگیری ادرار در تمام مراحل آماده سازی بیمار برای انتقال به بهبودی، علائم حیاتی، حجم ادرار و خونریزی هر یک ربع در اولین کنترل یا در صورت لزوم، نظارت مداوم لازم است.

نتیجه گیری

معمولا زنانی که مایل به انجام واژنوپلاستی هستند، زایمان قبلی داشته اند. زیرا منظور شما این نیست که واژینوپلاستی مانع از باروری می شود. اما اگر نتیجه آن جراحی پلاستیک واژن باشد، تحت تأثیر قرار می گیرد و شما را مجبور به انجام مجدد آن می کند، در این صورت ممکن است خطرناک باشد زیرا باعث آن می شود. جراحی واژینوپلاستی به طور کلی یک عمل پیچیده است. بنابراین، اگر علاقه مند به انجام آن هستید، باید با یک جراح و متخصص زنان مشورت کنید و در صورت لزوم با آنها در مورد این عمل صحبت کنید.
واژینوپلاستی یک عمل برگشت پذیر نیست و غالباً با یک روش جراحی انجام می شود، اما اکنون برای انجام فناوری لیزر نیز از آن استفاده می شود.

 


برچسپ ها:
جراحی زیبایی واژن
روش های تنگ کردن واژن
واژینوپلاستی
واژینوپلاستی با لیزر
واژینوپلاستی چیست؟

ارسال دیدگاه