پلاتیسماپلاستی یا جراحی زیبایی گردن (معرفی انواع روش های زیبایی گردن و مزایا و معایب)

پلاتیسماپلاستی یا جراحی زیبایی گردن (معرفی انواع روش های زیبایی گردن و مزایا و معایب)

جراحی | زیبایی

پلاتیسما پلاستی نوعی عمل جراحی است که با سفت کردن و بازسازی ماهیچه پلاتیسما، خطوط چین و چروک گردن را حذف، افتادگی پوست گردن را ترمیم و ظاهر گردن را جوان می کند. ماهیچه های گردن که از زیر استخوان ترقوه تا پایه چانه و فک قرار گرفته است، پلاتیسما نام دارد.

امروزه با افزایش اهمیت زیبایی ظاهری در بسیاری از افراد جامعه و روند رو به رشد جراحی های زیبایی، نواحی از بدن که با افزایش سن دچار چین و چروک می گردد و ظاهر و زیبایی خود را از دست می دهد بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. بهبود عوارض ناشی از افزایش سن و در نتیجه داشتن ظاهری زیبا می تواند در بالابردن اعتماد به نفس و رضایت از خود بسیار موثر باشد. بعد از چشم ها، گردن دومین قسمت از بدن فرد است که علائم پیری ناشی از افزایش سن مثل چین و چروک در آن ظاهر می گردد و زیبایی و جوانی خود را از دست می دهد. جوان سازی پوست گردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در نگاه اول هر فرد ابتدا به ناحیه سر توجه می کند. یکی از روش های زیبایی گردن، پلاتیسماپلاستی است.

انواع روش های جوان سازی گردن:

جوان سازی با عمل جراحی:

 • کیبلا یا لیپوساکشن: در این روش، چربی اضافی گردن تخلیه می شود.
 • سرویکوپلاستی یا لیفت گردن: این روش پوست اضافی گردن برداشته می شود.
 • پلاتیسماپلاستی: این روش عظله های گردن را اصلاح می کند.

جوان سازی بدون عمل جراحی:

عوامل موثر در افتادگی یا چین و چروک پوست گردن:

 • کهولت سن
 • وراثت
 • کاهش وزن
 • بیماری

پلاتیسماپلاستی چیست؟

ماهیچه های گردن که از زیر استخوان ترقوه تا پایه چانه و فک قرار گرفته است، پلاتیسما نام دارد. این ماهیچه ها سبب ایستادگی و سفتی پوست گردن می گردند. هنگامی که ماهیچه پلاتیسمای مرکزی فرد به طور قابل توجهی ضعیف می شود و به اطراف کشیده می شود، خطوط عمیق چین و چروک در گردن ظاهر می گردد.

پلاتیسما پلاستی نوعی عمل جراحی است که با سفت کردن و بازسازی ماهیچه پلاتیسما، خطوط چین و چروک گردن را حذف، افتادگی پوست گردن را ترمیم و ظاهر گردن را جوان می کند.

پلاتیسماپلاستی

پلاتیسماپلاستی چگونه انجام می شود؟

ابتدا برش کوچکی روی گردن در قسمت زیر چانه ایجاد و چربی اضافه با قیچی الکتروکوتر یا کالبدشکافی از این قسمت خارج می گردد. با خارج کردن چربی ها، ماهیچه پلاتیسما مشاهده و با بخیه، این ماهیچه ها به هم متصل می شوند و به صورت متمرکز کشیده می شود. این جراحی حدود دو یا سه ساعت طول می کشد.

تفاوت پلاتیسما پلاستی و لیفت گردن:

با افزایش سن، علاوه بر چین و چروک، بافت های زیر پوست گردن نیز ضعیف می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد که منجر به غبغب در زیر چانه و آویزان شدن گردن می شود. در طول انجام لیفت عادی گردن، به منظور اصلاح بافت، که قسمتی از پوست گردن را برش می دهند و از آن محل بر می دارند، ماهیچه پلاتیسما نیز می تواند مورد اصلاح قرارگیرد. از سوی دیگر، پلاتیسما پلاستی می تواند به عنوان یک روش مستقل نیز انجام شود.

زمانبندی بهبودی بعد از انجام پلاتیسماپلاستی:

پلاتیسماپلاستی در هفته اول بعد از جراحی با گرفتگی گردن، تورم و کبودی همراه است. در هفته دوم بعد از جراحی، اغلب بیماران می توانند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند. بهبودی کامل مدت چهار تا شش هفته به طول می انجامد و این سوال پیش می آید که آیا جای زخم ناشی از انجام این جراحی باقی می ماند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که جای زخم معمولا حدود یک اینچ است که به مرور زمان ترمیم می گردد.

گروه سنی علاقه مند به پلاتیسماپلاستی:

 • بزرگ ترین گروه سنی بین 51 تا 64
 • افراد بالای 65 سال

عوارض پلاتیسماپلاستی:

 • تغییر شکل بافت ها و در مواردی معدود منجر به کبودی بافت های گردن می گردد.
 • گرفتگی گردن

مدت زمان ماندگاری پلاتیسماپلاستی:

نتایج جراحی زیبایی پلاتیسماپلاستی معمولا بلند مدت می باشد. نیاز به جراحی مجدد به میزان سن فرد بستگی دارد و مشاهده مجدد خطوط چین و چروک بعد از 10-15 سال تعجب آور نیست. با این حال، اکثر افراد تنها یکبار این جراحی زیبایی را انجام می دهند.

هزینه پلاتیسماپلاستی:

هزینه عمل پلاتیسماپلاستی بسته به وضعیت بیمار، مکان جغرافیایی و تجربه جراحان، متفاوت است. از این رو، برای اطلاع قطعی از هزینه پلاتیسماپلاستی به پزشک مراجعه نمایید.

مطالعه موردی اولتراپی:

مطالعاتی که تاکنون روی بیماران پلاتیسماپلاستیی صورت پذیرفته، ماندگاری عملکرد این روش درمانی را در بهبود زیبایی آشکار می سازد. تصاویر زیر مربوط به چند بیمار قبل و بعد از عمل پلاتیسماپلاستی را می باشد که برای نشان دادن نتایج و تغییرات حاصل از پلاتیسماپلاستی ارائه شده است.

بیمار1:

platismaplasty

بیمار2:

پلاتیسماپلاستی

بیمار3:

پلاتیسماپلاستی


برچسپ ها:
پلاتیسماپلاستی چگونه انجام می شود؟
پلاتیسماپلاستی چیست؟
جراحی زیبایی گردن
جوانسازی گردن
روش های زیبایی و جوانسازی گردن

ارسال دیدگاه