بلیچینگ دندان! انواع بلیچینگ و نحوه انجام آن و مزایا و معایب

بلیچینگ دندان! انواع بلیچینگ و نحوه انجام آن و مزایا و معایب

دندانپزشکی

دندانپزشکی زیبایی در میان مردم جایگاه ویژه ای پیدا کرده است که می‌توان به یکی از شاخه های زیبایی دندان که بلچینگ است اشاره کرد که دارای اثر بخشی زیاد و حداقل آسیب رسانی به دندان است و باعث می شود تا دندان ها سفیدتر و زیباتر شوند...

دندانپزشکی در میان مردم جایگاه ویژه ای پیدا کرده است که می‌توان به یکی از شاخه های زیبایی دندان که بلیچینگ نام دارد اشاره کرد که تلاششان بر این بوده که هم دارای اثر بخشی زیاد و حداقل آسیب رسانی به دندان را داشته باشد.

از مهمترین معیار این روش زیبایی می‌توان به تغییر رنگ بیشتر و آسیب حرارتی کمتر آن اشاره کرد در علم روز جدید که مورد توجه ویژه ای هم قرار گرفته می‌توان به روش بلیچینگ با لیزر هم اشاره کرد که از لیزر به عنوان ابزار کمک تحریکی (واکنشی) جهت بلچینگ استفاده کرد.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان در واقع یک نوع درمان زیبایی به حساب می آید. بلیچینگ دندان ها روشی است که باعث از بین رفتن بد رنگی ها و رنگ دانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان ها شده است، می شود و حتی بعضی اوقات برخی از بد رنگی ها ژنتیکی است که با بلیچینگ برطرف می‌شود و دندان ها سفید و زیباتر می‌شود.

در بلیچینگ دندان یا همان سفید کردن دندان ها به دقت بالایی نیاز دارد برای همین دندانپزشک باید تبحر خاص و کافی را داشته تا بتواند طرح لبخند زیبا را برای فرد فراهم بسازد.

بلیچینگ

تا برای بیمار مشکلی بوجود نیاد. ممکن است برای بیمار جای نگرانی بوجود بیاید که در روش بلچینگ برای مینای دندان مشکلی ایجاد شود ولی اینگونه نیس صدمه کمتری به نسبت لمینت یا کامپوزیت دارد.

مثلا ماده محافظتی که بر روی لثه ها گذاشته می‌شود تا آسیب کمتری به لثه ها برسد یا به اصطلاح از آسیب پر اکسید هیدروژن جلوگیری شود و سپس روی دندان ها بر حسب غلظت و زمان مورد نظر گذاشته می‌شود و توسط دستگاه مخصوص اشعه به دندان ها تابانده می‌شود.

بلچینگ چگونه دندان را سفید می‌کند؟

سفید کردن رنگ دندان ها با روش های شیمیایی یا به صورت محلول است که به صورت حذف رنگ دانه های داخل دندان و همچنین بر اساس انجام کار در داخل مطب یا منزل طبقه بندی می‌شود.

با بلیچینگ چقدر دندان ها سفید تر می‌شوند؟

این سوالی است که در ذهن همه شکل می‌گیرد اما هیچکس نمی‌تواند به آن جواب قطعی بدهد ممکن است از 1 تا 3 درجه بسته به جنس دندان و نوع رنگ دانه های رسوب کرده بین دندان ها متغیر باشد.

قبل و بعد بلیچینگ

بعد از بلچینگ دندان ها تا چه مدت سفید میماند یا مراقبت ها بعد از بلچینگ چیست؟

این موضوع بستگی به عوامل زیردارد:

1 : جنس دندان ها

2: رژیم غذایی

3: رعایت بهداشت و دندان

4: نوع و جنس و کیفیت و برند مواد بلیچینگ

رژیم غذایی معین:

کمتر از غذاها و نوشیدنی های رنگ دار ( مانند قهوه و چای استفاده شود) این کمک می‌کند تا دندان ها تا مدت  طولانی تری سفید بماند. در ضمن بلیچینگ درمانی نیس که به طور دائم باشد هر چند وقت یکبار باید تکرار شود تا رنگ دندان ها دائمی سفید بمانند.

قبل از انجام بلچینگ:

قبل از بلچینگ باید دندان های پوسیده ترمیم شوند در ضمن این را هم باید بدانیم که بلیچینگ روی پرکردگی ها و روکش ها و لمینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل تاثیری ندارد و قبل از بلیچ انجام جرم گیری در صورت وجود جرم و بروساژ تاثیر بهتری دارد.

تمام این توضیحات مواردی از سوال جواب بیمار از پزشک است که مراجعه کننده تمام این ها در ذهنش سوال است.

انواع بلیچینگ

بلیچینگ در خانه (bleaching  home)

دندانپزشک ابتدا از دندان های فک بالا و پایین قالب گیری می‌کند  و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به بیمار تحویل می‌دهد  در هر تری فضاهایی وجود دارد که ماده بلیچینگ بر روی آن قرار می‌گیرد.

اول باید دندان ها را کاملا مسواک زده و با نخ دندان، دندان ها را تمیز کرده  و یک قطره از ژلی که پزشک داده را روی حفره هایی که بر روی تری قرار دارد می‌گذاریم و بعد تری را بر روی دندان  قرار می‌دهیم و اگر اضافات از ژل بلیچینگ بیرون زده بود با مسواک خشک پاک می‌کنیم سفید شدن لثه در در این مرحله طبیعی است و 5 الی 10 دقیقه طول می‌کشد این علامت یعنی که دفعه بعد مواد ژل دندان را  کمتر روی تری قرار دهیم. کلا تری را فقط 15 دقیقه روی دندان قرار می‌دهیم بیشتر از آن تاثیر ندارد.

و بعد از این زمان تری را با اب سرد می‌شوریم و در جای خشک قرار می‌دهیم و برای اینکه نتیجه بهتری از ژل سفید کننده حاصل شود در دو نوبت  این کار را انجام می دهیم  که یکی از ابتدای روز و دیگری در انتهای شب قبل از خواب استفاده شود.

انواع بلیچینگ

بلیچینگ در مطب:

در روش سفید کردن دندان در مطب اول پزشک از ماده محافظت شده استفاده می‎‌کند به طور  کلی تمام شیارهایی که به دور دندان قرار دارد گرفته می‌شود. بعد اشعه لایت گرفته می‌شود تا ماده محافظه شده سفت شود سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا روی دندان ها گذاشته می‌شود. این ماده موثر گاهی اوقات به صورت شیمیایی فعال می‌شود گاهی هم با نور و بعضی اوقات با گرما و این ها فرق چندانی باهم ندارند.

هزینه بلیچینگ با این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است و حتی می‌توان بلیچینگ در مطب را به صورت لیزر انجام داد که تمام مراحل بلیچینگ در مطب را انجام می‌دهیم با این تفاوت که وقتی ماده سفید کننده با غلظت مناسب را روی دندان قرار می دهیم  لیزر با طول موج  830 تا 910 نانومتر را قرار می‌دهیم تا مواد موجود در داخل ژل را فعال کند.

بهترین کاری که یک فرد می‌تواند بعد از انجام بلیچینگ انجام دهد تا ماندگاری بهتری نصیبش شود مسواک زدن است که بهتر است مدام تکرار شود.

کدام روش برای سفید کردن دندان ها بهتر است؟

علم زیبایی بر این باور است که بهترین نتیجه وقتی رقم می‌خورد که این دو روش در کنار هم انجام شود یعنی اول بلچینگ در مطب و بعد در منزل انجام شود.

عوارض بلیچینگ :

به این صورت است که اگر تحت نظر پزشک انجام شود عوارضی ندارد فقط ممکن این مشکل بوجود بیاید که دندان کمی حساس شود که با خمیر دندان ضد حساسیت این مشکل برطرف می‌شود ممکن است در هردو حالت بلیچینگ چه منزل چه مطب این حساسیت بوجود بیاید.

 


برچسپ ها:
انواع بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان
بهترین روش سفید کردن دندان
زیبایی دندان
هزینه بلیچینگ

ارسال دیدگاه