کرایو پوست چیست؟ همه چیز درباره سرمادرمانی

کرایو پوست چیست؟ همه چیز درباره سرمادرمانی

پوست | کرایوتراپی

سرمادرمانی یا کرایوتراپی (Cryotherapy) به روشی درمانی گفته می‌شود که در آن بخشی از بدن بیمار یا کل بدن او در معرض سرما و کاهش دما قرار می‌گیرد. اصطلاح کرایوتراپی مابین سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۰ میلادی، از دو واژه یونانی (κρυο) بمعنای سرما و ...

کرایو پوست

سرمادرمانی یا کرایوتراپی (Cryotherapy) به روشی درمانی گفته می‌شود که در آن بخشی از بدن بیمار یا کل بدن او در معرض سرما و کاهش دما قرار می‌گیرد. اصطلاح کرایوتراپی مابین سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۰ میلادی، از دو واژه یونانی (κρυο) بمعنای سرما و (θεραπεια) بمعنای درمانی گرفته شد.

هدف از کریوتراپی کاهش سوخت و ساز سلولی، افزایش بقای سلولی، کاهش التهاب، کاهش درد و اسپاسم ، انقباض عروق است.

کرایوتراپی (یا سرما درمانی)، یک روش درمانی خاص است که در آن ضایعات سطحی پوست، تحت انجماد قرار می‌گیرند. ممکن است انجماد مناسب‌ترین راه درمان برای انواع مختلفی از ضایعات پوستی باشد. این روش نسبتاً ارزان، ایمن و قابل‌اعتماد است. با این‌حال، مهم است که ضایعه پوستی به‌طور دقیق تشخیص داده ‌شده باشد.

دستگاه کرایو دارای مخزنی دو جداره و عایق شده است که مخزن این دستگاه حاوی ازت مایع یا نیتروژن مایع (Liquid Nitrogen Cryo) می باشد. ازت مایع درون این دستگاه سرمای شدیدی حدود 196- درجه سانتی گراد دارد. وقتی محتویات دستگاه کرایو روی ضایعه ی پوستی مورد نظر اسپری می شود درجه حرارت بافت ضایعه مورد نظر را به شدت و با سرعت بسیار زیادی کاهش می دهد که باعث انجماد و فریز شدن بافت مورد نظر و مرگ سلولی آن خواهد شد.

ضایعه ی پوستی اسپری شده، به مدت چند روز به صورت تاول سفید یا قرمز و کبود رنگ مشاهده خواهد شد. و بعد از پوسته پوسته شدن ضایعه ی مذکور از بدن جدا خواهد شد. در طی این روند بدن با تولید سلول های جدید بافت جدید را جایگزین ضایعه ی فریز شده خواهد کرد. در نتیجه اثری از ضایعه ی مذکور باقی نخواهد ماند جز در برخی موارد که ممکن است محل درمان بصورت لکه ی سفید کم رنگ یا اسکار باقی بماند.

موارد مصرف کرایوتراپی-کرایو پوست :
• زگیل‌های ویروسی در کودکان
• زگیل‌های ویروسی در بزرگسالان از جمله زگیل آلت تناسلی
• زگیل آبکی در بزرگسالان
• کراتوز سبورئیک (زگیل سالخوردگی)
• اکتینیک کراتوز (ضایعه‌ای پیش سرطانی که در اثر نور خورشید ایجاد می‌شود)
• زوائد و یا تگ‌های پوستی
• کنترل و درمان بیماری سالک، بواسیر، یبوست، دردهای بعد از عمل جراحی در پرتو درمانی
• از بین بردن چربی‌های اضافه بدن و از این دست می باشد.
• از بین بردن تغییرات رنگی پوست و لک های ناشی از آفتاب
• اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدها
• کیست‌ها و ضایعات توموری خوش خیم
• خال‌های ملانوسیتیک
• انواع همانژیوم‌ها از جمله سارکوم کاپوزی
• بیماری ویتیلیگو یا برص

درمان زگیل های پوستی – کرایو پوست:

انواع زگیل‌‌‌های پوستی در ادامه توضیح داده شده‌اند.

زگیل‌های معمولی – کرایو پوست:

این زگیل‌ها دارای سطحی زبر و لبه‌های کاملاً مشخص هستند. شکل آنها گرد یا بی‌قاعده است و معمولاً پهنای ۲ تا ۱۰ میلی‌متری دارند (ابعاد مدادپاک‌کن یا کوچکتر). زگیل‌های معمولی سفت هستند و به رنگ‌های خاکستری تیره و روشن، زرد، قهوه‌ای و یا به رنگ گوشت دیده می‌شوند. این نوع از زگیل‌ها بیشتر اوقات در نزدیکی ناخن‌ انگشتان و پشت دست‌ها ایجاد می‌شوند، اما در جاهای دیگر مثل آرنج و زانو نیز می‌توانند ظاهر شوند. زگیل‌های معمولی غالباً آسیب‌زا نیستند.

زگیل‌های کف پا-کرایو پوست:

این نوع زگیل‌ در کف پا ایجاد می شود و به‌سبب فشاری که در هنگام ایستادن بر آنها وارد می‌شود پهن و مسطح می‌شوند و با وجود لخته‌های بسیار کوچک و سرسوزنی در میان آن، به شکل خال‌دار دیده می‌شوند. زگیل‌های کف پا اغلب دردناک هستند، مخصوصاً وقتی که در قسمتی از پا که وزن بدن را تحمل می‌کند ایجاد شده باشند. این زگیل‌ها ممکن است نیاز به درمان‌های قوی و مکرر داشته باشند تا کاملاً ریشه‌کن شوند.

زگیل‌های تناسلی-کرایو پوست:

این زگیل‌ها در نزدیکی اندام‌های تناسلی ظاهر می‌شوند.

زگیل‌های موزاییکی کف پا-کرایو پوست:

این زگیل‌ها در کف پاها ظاهر می‌شوند و به شکل خوشه‌ای از زگیل‌های کوچک به‌هم چسبیده و با تعداد زیاد هستند.

زگیل‌های رشته‌ای یا نخی شکل-کرایو پوست:

این زگیل‌ها بر پشت پلک چشم، گردن یا لب‌ها ظاهر می‌شوند و به شکل زائده‌های دراز و باریکی هستند که اغلب مستقیماً به طرف بیرون پوست رشد می‌کنند.

زگیل‌های مسطح-کرایو پوست:

این زگیل‌ها روی صورت و در امتداد جای خراشیدگی‌ها ظاهر می‌شوند. آنها سطح نرم و نوک صافی دارند و به شکل جوش‌های زرد و قهوه‌ای هستند. این نوع زگیل‌ها در کودکان متداول‌تر از بزرگسالان است.


برچسپ ها:
برای مراقبت از پوست چه کنیم
کرایو پوست
کرایو پوست چیست؟
کرایوتراپی چگونه انجام می شود؟
کرایوتراپی چیست؟

ارسال دیدگاه