ابدومینوپلاستی چیست؟ جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی چیست؟ جراحی زیبایی شکم

تناسب اندام

از شايع ترين جراحي هاي زيبايی که مراجعات زیادی دارد ابدومینوپلاستی است و می توان به وسیله آن بدشكلي ها و نازيبایی هاي شكم را برطرف نمود و قسمتي از شکم كه برجستگي آن بيش ازحد بوده و دچار شلي و افتادگي پوست است تحت عمل جراحی فوق قرار می‌گیرند.

ابدومینوپلاستی همان جراحی زیبایی شکم می باشد. یکی از روش های معمول در ابدومینوپلاستی تامی تاک است که بیشترین استفاده در انجام عمل های جراحی برای کاهش میزان حجم چربی و پوست قسمت‌های زیرین شکم و میانه آن را دارد همچنین در این جراحی عضلات جدار شکم جمع شده و منظم دوخته می‌شوند.

ابدومینوپلاستی چیست؟

از شايع ترين جراحي هاي زيبايی که مراجعات زیادی دارد ابدومینوپلاستی است و می توان به وسیه آن بدشكلي ها و نازيبایی هاي شكم را برطرف نمود. در جراحی ابدومینوپلاستی قسمتي از شکم كه برجستگي آن بيش ازحد نامتعارف بوده و دچار شلي و افتادگي پوست است و دارای چين های متعدد می باشد تحت عمل جراحی فوق قرار می گیرند. معمولا افرادی که هنگام نشستن و یا پوشيدن بسياري از لباس ها از وجود شکم و چین و چروک پوست در آن ناحیه ناراضی هستند و يا کسانی که وجود ترک هاي فراوان در پوست شکم برایشان آزاردهنده است بیشتر راغب به انجام عمل جراحي ابدومینوپلاستی هستند.
عمل جراحی زیبایی شکم که به آن ابدومینوپلاستی نیز گفته می شود عملی تهاجمی است که برای صاف کردن شکم و کشیدن پوست اضافی آن به کار می رود. این عمل در نهایت به خارج کردن چربی اضافی شکم و و سفت کردن عضلات جدار شکم منجر می شود.

ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی بسیار سنگین است و این روش برخلاف عمل های جراحی محدود مانند بلفاروپلاستی و یا جراحی بینی که از انواع جراحی های سبک هستند، عمده محسوب میگردد. جراحی ابدومینوپلاستی برای بیمارانی مناسب است که تمام اقدامات غیر تهاجمی تر مثل رژیم، ورزش، استفاده از دستگاه‌های لاغری غیر تهاجمی و… را امتحان کرده اند ولی نتیجه مطلوبی نگرفته اند همچنین افرادی باید این جراحی را انجام دهند که در حال افزایش وزن نیستند. بنابراین توصیه میکنیم اگر در فکر انجام ابدومینوپلاستی هستید ابتدا قبل از عمل اطلاعات کافی را در مورد آن به دست آورید پس با این مقاله همراه باشید.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

ابدومينوپلاستی يا همان تامي تاك نوعي عمل جراحي است كه ابتدا در آن برشي را در قسمت تحتاني شكم ايجاد می کنند اما در نهایت دو برش در شکم دیده می شود. معمولا این برش در حوالي محل برش سزارين است و پوست شكم را از عضله زيرين آن جدا می نماید. در ادامه به آزادسازي پوست تا لبه دنده ها در بالا و درقسمت طرفين تا پهلوها پرداخته و به كمك دوختن با نخ هاي غيرقابل جذب پليسه عضلات شل جدار شكم را در خط وسط چين می دهند و سپس با بريدن پوست اضافه شکم و دوختن لبه هاي زخم، عمل پايان خواهد یافت. در انتهاي این جراحی دو برش دیده می شود که يكی در قسمت تحتاني شكم و برش ديگر در دور ناف است. برش دوم همان ناف طبيعي خود بيمار است که برخلاف تصور بسياري از بيماران از سوراخ جديدي در پوست ناحیه شکم دیده می شود.

در عمل جراحی زیبایی شکم طول برش كاملا به ویژگی های فردی بیمار مانند فرم افتادگي شکم و چين های شکمی در فرد بستگي دارد، به اين صورت كه فرد باید خود را در حالت نشسته نگاه كند چون طول برش حداقل به اندازه چين پوستي است كه در قسمت تحتاني شكم ايجاد مي شود. بنابراین طول برش در بيماران مختلف با هم متفاوت است زیرا چين خوردگي شکم در بيماران مختلف متفاوت است.

محل اسكار در عمل ابدومینوپلاستی زير خط بيكيني است و کاملا پوشيده مي شود، برای جلوگيري از بازشدن محل عمل بيمار باید حدود 10 روز پس از عمل به صورت خميده راه برود و فعاليت هاي بدني خود را محدود كند به همین علت است که پزشکان پس از انجام جراحی براي بيمار يك دوره نقاهت 10 الي 14 روزه را در نظر مي گيرند. نتيجه جراحی ابدومینوپلاستی دائمي می باشد و تنها توصيه ای که باید مورد توجه بیمار قرار گیرد این است كه از نوسانات قابل توجه وزن خود جلوگيري كند.

در جراحی زیبایی شکم لوله هاي پلاستيكي كوچكي به نام درن از انتهاي زخم بیمار بيرون آمده و كار خروج ترشحات زيرپوستي را تا چند روز اول انجام مي دهد، درن ها ظرف مدت 3 الي 7 روز توسط پزشک خارج مي شوند.

با توجه به توضیحات فوق الذکر عمل ابدومينوپلاستي عمدتا به برداشتن پوست اضافه و ترميم شلي عضلات منجر می شود و علاوه بر آن چربي زير پوستي در قسمت تحتاني شكم نیز برداشته می شود اما چربی های سایر نواحي شكم تغییر چندانی ندارد و بيمار باید معمولا پس از عمل براي مدت 1 الي 5/ 1 ماه از گن استفاده كند.

به طور معمول جراحي ابدومينوپلاستی تحت بيهوشي عمومي بوده و طی مدت 2 الی 3 ساعت صورت مي گيرد. مدت زمان انجام این جراحی به عوامل مختلفی از جمله میزان و محل پوست اضافی و وضعیت عضلات جدار شکم و میزان و محل چربی اضافی در شکم و همچنین به توقع بیمار و سلامت عمومی و سابقه کشیدن سیگار در بیمار بستگی دارد. همه این عوامل می‌تواند در تصمیم گیری نوع عمل جراحی موثر باشد به طوریکه ممکن است عمل ابدومینوپلاستی مانند یک جراحی کوچک سرپایی طی مدت کمتر از ۲ ساعت انجام شود و یا طی یک عمل جراحی وسیع با بیش از ۵ ساعت زمان به طول بیانجامد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

بهترين کانديد ها براي عمل جراحي زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چه کسانی هستند؟

افرادي بهترين کانديد براي عمل ابدومینوپلاستی هستند که شکم هاي آنها بزرگ و پر چربي بوده پوست آن آويزان باشد. ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که با رژيم غذايي و يا برنامه منظم ورزشي لاغر نمي شوند و دستگاههای لاغری غیر تهاجمی برای آنها موثر نیست ولي در عين حال ديگر قسمت هاي ديگر بدن آن ها متناسب است.

خانم هايي که حاملگي هاي متعدد داشته اند نیز می توانند از جراحی زیبایی شکم بهرمند شوند تا پوست شکم خود را که دچار کشش شده و یا عضلات شکمشان که موقعيت طبيعي خود را از دست داده است را به حالت دلخواه درآورند، همچنین توصيه مي گردد افراد مسنی که دچار چاقي و لاغري هاي مکرر شده اند و پوستشان خاصيت ارتجاعي خود را از دست داده است نيز از عمل ابدومینوپلاستی استفاده کنند.

موارد دیگر استفاده از جراحی ابدومینوپلاستی به شرح زیر است در صورتی که از مشکلات زیر رنج می برند میتوانند از جراحی ابدومینوپلاستی استفاده کنند.

 • چین شکمی
 • آویزان بودن شکم
 • اخم کردن ناف
 • چین و چروک پوست شکم
 • دو حبابی شدن یا دو تکه شدن شکم

جراحی زیبایی شکم به افراد کمک می کند تا اعتماد به نفس بيشتري نسبت به ظاهر خود پيدا کنند ولي توصیه ما این است که قبل از انجام جراحی ابدومینوپلاستی در مورد توقعاتي که از نتايج اين جراحي دارید و همچنین در مورد نگراني هاي خود با جراح مربوطه صحبت کنید تا در مورد اين مسائل و نتايج عمل با هم به توافق مورد نظر برسید و در نهایت به بهترین نتیجه دست یابید.

فواید جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی باعث برطرف شدن ترک های پوستی شکم می شود و منجر به صاف شدن پوست خواهد شد.

ابدومینوپلاستی به افرادی که تحت عمل لیپوماتیک یا لیپوساکشن قرار گرفته اند کمک میکند که از پوست های اضافی شکم که بعد از عمل تجمع پیدا کرده اند خلاص شوند.

جراحی زیبایی شکم بدون هیچ گونه خونریزی انجام می شود و فرد بلافاصله بعد از انجام عمل جراحی می تواند بیمارستان یا کلینیک را ترک نماید.

انجام جراحی زیبایی شکم باعث جذابیت در پوست آن ناحیه خواهد شد و از نمای ظاهری و هم از نمای نیم رخ منجر به زیبایی شکم می شود.

این روش هیچ گونه آسیبی به دستگاه گوارش و شریان های تغذیه وارد نخواهد کرد.

ابدومینوپلاستی عوارض جانبی خاصی برای فرد به همراه ندارد ( ایجاد عوارض در این جراحی بسیار نادر است) و دوره نقاهت آن کوتاه مدت است.

موارد منع جراحی زیبایی شکم

 • جراحی ابدومینوپلاستی برای خانمهایی که قصد باردار شدن دارند ممنوع است.
 • افرادی که تصميم به کاهش وزن شديد دارند و می خواهند لاغر شوند باید ابتدا به وزن ایده ال خود برسند و سپس برای جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی اقدام کند.

افرادی که تصميم به کاهش وزن شديد دارند و يا خانم هايي که قصد باردار شدن دارند نبايد از عمل زیبایی شکم یا جراحی ابدومینوپلاستی استفاده کنند، زیرا در طي جراحي زیبایی شکم عضلات راست شکم کنار يکديگر فيکس مي شود ولي در طي حاملگي و در نتيجه رشد جنين اين عضلات از هم دور شده و شکم باز به وضعيت قبل از آبدومينوپلاستي بر مي گردد خانم هایی که هنوز قصد بچه دار شدن دارند بهتر است از ترمیم بدون دوختن عضله (فقط پوست و چربی) استفاده کنند یا کلا جراحی را به بعد از زایمان هایش به تعویق بیندازد.

ابدومینوپلاستی

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

عمل جراحی ابدومینوپلاستی نیز همانند سایر جراحی ها خطرات خود را دارد. گرچه بروز عوارض در آن نادر است اما عوارضی نظیر عفونت، خونریزی (هماتوم )، و لخته های خونی ممکن است رخ دهد، دیگر عوارض احتمالی جراحی زیبایی شکم عبارتند از:

 • جوشگاه نامطلوب
 • تجمع مایع
 • اختلال در ترمیم زخم
 • از دست دادن پوست
 • بی حسی ناحیه مورد نظر یا سایر تغییرات حسی پوست
 • عوارض و خطرات بی هوشی
 • تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 • مرگ بافت چربی عمقی پوست ( نکروز چربی )
 • جداشدن زخم
 • ناقرینگی
 • محو و شلی پوست
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • تورم طولانی مدت پاها
 • آسیب عصبی
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد
 • نتیجه کمتر از حد مطلوب از نظر زیبایی
 • ممکن است بعد از جراحی احساس درد و حساسیت تا چند هفته ادامه داشته باشد و گاهی حتی تا دو سه ماه بطول بیانجامد.

جراحی ابدومینوپلاستی با ایجاد یک برش طولی در زیر شکم انجام می شود که جای آن برای همیشه به جا خواهد ماند. گرچه در اکثر بیماران بهبود آن یک سال به طول میانجامد و بعد از گذشت 6 ال 12 ماه به فرم قابل قبول که یک خط باریک است در می آید، البته در مواردی هم احتمال بروز گوشت اضافی (هایپر تروفیک اسکار) یا پهن شدن محل برش و بد شکلی های دیگر وجود داردکه بسیار نادر است. اگر شما نمی توانید ریسک یک اسکار (محل برش) بد را هر چند کم بپذیرید بهتر است از انجام عمل ابدومینوپلاستی خودداری کنید.

مراقبتهای بعد از جراحی زیبایی شکم

 1. حداکثر تا سه روز پس از جراحی ابدومینوپلاستی درد وجود داشته و سپس کاهش می یابد که در طی این دوره استفاده از مسکن مناسب خواهد بود.
 2. بعد از ابدومینوپلاستی برای کاهش درد به هنگام استراحت سرتان را بالاتر از حد معمول نگاه دارید و بدنتان را خم کنید.
 3. تا چند هفته پس از جراحی زیبایی شکم از فعالیت سنگین بپرهیزید. اما انجام فعالیت های معمول ضرری ندارد، استراحت مطلق برای بیمار ممنوع بوده زیرا خطر انعقاد خون را در عروق اندام تحتانی افزایش داده و منجر به لخته شدن آن می شود.
 4. در جراحی زیبایی شکم میزان ورم متغیر بوده و صبح ها بیشتر است ( برای کاهش این عوارض مورد 2 و 3 را رعایت کنید) با انجام فعالیت معمول و روزمره ورم در ناحیه تحت درمان به حداقل میرسد.
 5. بعد از جراحی از آناناس تازه که حاوی ماده بروملین و ویتامین ث می باشد، استفاده کنید زیرا در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است. مصرف هرچه بیشتر میوه جات، ماهی و میگو، امگا3 و … در درمان بهتر آن موثرتر خواهد بود.
 6. بعد از انجام این جراحی ترشح خونابه در آن ناحیه تا چند روز طبیعی بوده اما در صورت مشاهده خونریزی واضح و قابل توجه در منطقه تحت درمان فورا به پزشک اطلاع داده دهید احتمال خونریزی تا دو هفته بعد از عمل نیز وجود دارد.
 7. روز سوم پس از جراحی به پزشک خود مراجعه کنید، ویزیت پزشک برای بررسی زخم و خروج درن درصورت وجود لازم است زیرا بخیه ها جذبی هستند و نیاز به کشیدن ندارند. مراجعه به پزشک را پس از گذشت یک هفته نیز تکرار نمایید زیرا ویزیت هفته اول برای بررسی محل ضروری است.
 8. در جراحی ابدومینوپلاستی به علت کاهش خونرسانی گاهی لبه های فلاپ از بین می رود که نیازمند اصلاح پس از بهبودی کامل، در مطب خواهد بود.
 9. تا 15 روز بعد از عمل مصرف نمک را به حداقل کاهش دهید.
 10. داروهای تجویز شده توسط پزشک را کامل و به موقع مصرف کنید.
 11. تا چند هفته پس از عمل ابدومینوپلاستی از مصرف دخانیات بپرهیزید زیرا موجب تاخیر در بهبودی شده و باعث افزایش عوارض می شود.

بهبود زخم در جراحی ابدومینوپلاستی چه مدت زمان می برد؟

به طور معمول بهبود زخم در جراحی زیبایی شکم حدود یک سال زمان می برد، بلافاصله بعد از این عمل، زخم ظاهر خوبی داشته اما پس از گذشت حدود 1 الی 2 ماه زخم به قرمز تیره تغییر رنگ داده و تقریبا ارغوانی می شود همچنین جای زخم از سطح پوست برجسته تر خواهد شد. بدترین شکل زخم در جراحی ابدومینوپلاستی حدودا 3 الی 5 ماه پس از آن خواهد بود و معمولا بعد از گذشت شش ماه از زمان عمل زخم به تدریج کم رنگ شده و سطح زخم صاف می شود. این روند تا یکسال پس از عمل به طول خواهد انجامید به طوریکه پس از گذشت مدت زمان یک سال فقط خط باریکی به جا می ماند، بنابراین برای رویت بهترین نتیجه در جراحی ابدومینوپلاستی باید یک سال صبر کرد.


برچسپ ها:
ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟
تناسب اندام
جراحی زیبایی شکم

ارسال دیدگاه