سلامت پوست و پنج روش در زندگی برای پوست سالم

سلامت پوست و پنج روش در زندگی برای پوست سالم

پوست | مراقبت پوست

پوست شما پنجره بدن شماست که داستان زندگی شما را فاش می کند. از بریدگی آکنه در سالهای نوجوانی تا تابش درخشان بارداری و لکه های آفتاب پیری، هم سن و هم سلامت شما در پوست شما منعکس می شود.

پوست بزرگترین عضو بدن است. وقتی سالم است، لایه های آن برای محافظت از ما سخت کار می کنند. اما وقتی به خطر بیفتد، توانایی پوست در کار به عنوان یک مانع مؤثر مختل می شود. بنابراین ما بهترین راهکارهای بهبود سلامت پوست را برای حمایت از آن در حفظ نقش محافظ آن پیدا کرده ایم.

با چند تغییر ساده در کارهای روزمره پوست خود، می توانید هیچ وقت پوستی درخشان و موزون نداشته باشید.

پوست شما پنجره بدن شماست که داستان زندگی شما را فاش می کند. از بریدگی آکنه در سالهای نوجوانی تا تابش درخشان بارداری و لکه های آفتاب پیری، هم سن و هم سلامت شما در پوست شما منعکس می شود. پوست عملکردهای زیادی دارد و آن را به عنوان اصلی ترین وظیفه بدن انسان تبدیل می کند. مهمترین نقش آن ایجاد اولین خط دفاعی بین بدن و جهان خارج، محافظت از ما در برابر باکتری ها، ویروس ها و آلودگی ها و مواد شیمیایی است که در محیط کار و خانه با آنها روبرو می شویم.

پوست دمای بدن را تنظیم می کند، تعادل مایعات را حفظ می کند و ریزش رطوبت را کنترل می کند. همچنین به عنوان مانع و کمک فنر عمل می کند، احساس درد را به ما گوشزد می کند تا ما را در معرض خطر قرار دهد و ما را در برابر اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید (UV) محافظت می کند.

عوامل زیادی روی پوست شما تأثیر می گذارد. ژنتیک، پیری، هورمون ها و شرایطی مانند دیابت عوامل داخلی هستند که روی پوست تأثیر می گذارند. بعضی از اینها را نمی توانید تحت تأثیر قرار دهید، اما بسیاری از عوامل بیرونی وجود دارند که می توانید از آن استفاده کنید. تأثیرگذار خارجی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده و شستن بیش از حد مکرر یا با آب خیلی گرم می تواند به پوست آسیب برساند. یک رژیم غذایی ناسالم، استرس، کمبود خواب، ورزش کافی، کم آبی، سیگار کشیدن و داروهای خاص همگی نمی توانند بر توانایی پوست در عملکرد یک مانع محافظ مؤثر تأثیر بگذارند.

در اینجا نکات بهداشتی پزشکی امروزی اخبار پزشکی به شما کمک می کند تا چین و چروک ها را برطرف کنید، درخشش درخشانی داشته باشید و در تمام طول سال پوست خود را نرم و نرم نگه دارید

1) رژیم غذایی سالم برای خوردن داشته باشید.

یک صنعت چند میلیارد دلاری به محصولاتی اختصاص داده شده است که پوست شما را به بهترین وجه ممکن نگاه می دارد و ادعا می کند با علائم پیری مبارزه می کند. اما مرطوب کننده ها فقط به پوست عمیق می روند و پیری در سطح عمیق و سلولی رشد می کند.

آنچه می خورید به همان اندازه محصولاتی که روی پوست خود می گذارید مهم است. رژیم غذایی شما می تواند سلامت پوست شما را از داخل و خارج بهبود بخشد، بنابراین با خوردن یک رژیم غذایی سالم، چهره ای روشن شروع می شود.

غذاهای سالم پوست

در اینجا برخی از غذاهایی که توسط تحقیقات به عنوان تقویت کننده پوست شناخته شده اند که برای سلامت پوست مناسب‌اند، آورده شده است.

انبه:

حاوی ترکیباتی با خاصیت آنتی اکسیدانی است. این ترکیبات به محافظت از اجزای پوست مانند کلاژن کمک می کند.

گوجه فرنگی:

دارای مزایای پیشگیری از سرطان پوست است. یک مطالعه در موش ها نشان داد که مصرف روزانه گوجه فرنگی پس از مواجهه با اشعه ماوراء بنفش، 50٪ رشد تومورهای سرطان پوست را کاهش می دهد.
مصرف روزانه گوجه فرنگی به صورت روزانه ممکن است به محافظت در برابر سرطان پوست کمک کند.

تحقیقات نشان داده است که ترکیب رب گوجه فرنگی در وعده های غذایی شما ممکن است به محافظت در برابرآفتاب سوختگی کمک کند. بعد از 10 هفته، افرادی که روزانه 40 گرم رب گوجه فرنگی مصرف می کردند نسبت به گروه کنترل 40 درصد کمتر از آفتاب سوختگی داشتند.

تصور می شود لیکوپن، رنگدانه ای که به رنگ قرمز عمیق خود به گوجه فرنگی می دهد، در اثر محافظت از گوجه فرنگی در برابر آسیب UV نقش دارد.

روغن زیتون:

با خطر کمتری از عکسبرداری شدید صورت همراه است یعنی آسیب تجمعی پوست که شامل چین و چروک، لکه های تیره و تغییر رنگ می باشد، که ناشی از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت نور خورشید است.

فلاوانول های کاکائو:

فلاوانول های کاکائو موجود در شکلات تیره ممکن است ساختار و عملکرد پوست را بهبود بخشد. دانشمندان دریافتند که فلاوانول های کاکائو باعث کاهش زبری و پوسته پوسته شدن پوست، افزایش هیدراتاسیون پوست می شوند و به حمایت از دفاعی پوست در برابر آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک می کنند.

چای سبز:

به بسیاری از فواید پوستی گره خورده است. ترکیبات موجود در چای سبز به نام پلی فنول سلولهای پوستی در حال مرگ را جوان سازی می کنند، که نشان می دهد آنها ممکن است برای بهبود زخم ها یا شرایط خاص پوستی مفید باشند. این نتایج امیدوارکننده به عنوان یک درمان بالقوه برای شرایط پوستی مانند پسوریازیس و شوره سر نشان داده است. تکه های پوستی خشک، پوسته پوسته و قرمز اغلب در این شرایط مشاهده می شوند معمولاً در نتیجه التهاب و تولید بیش از حد سلولهای پوستی. چای سبز ممکن است تولید سلولهای پوستی را کند کرده و التهاب را سرکوب کند.

چای سفید:

خاصیت ضد سرطانی و ضد پیری دارد. یک مطالعه نشان می دهد که برخی از ترکیبات موجود در چای سفید می توانند پوست را از استرس اکسیداتیو و آسیب سلولهای ایمنی محافظت کنند.

کاله:

یکی از بهترین منابع لوتئین و زاكزانتین است. لوتئین و زیگزانتین ممکن است در برابر آسیب های پوستی ناشی از نور، به ویژه در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند.

امگا 3 :

موجود در ماهی روغنی، گردو و تخمه کدو یا روغنهایی مانند روغن دانه روغنی و روغن ذرت ممکن است از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری کند.

سویا:

ممکن است به بهبود چین و چروکهای پوستی پا بپردازد که در گوشه بیرونی چشم در زنان یائسه ظاهر می شود. هرگز به غذاهای خود اعتماد نکنید تا شما را از آفتاب محافظت کند. برای اینکه خود را در معرض آفتاب قرار ندهید، همیشه از ضد آفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید، بین ساعات 10 صبح و 2 بعد از ظهر به دنبال سایه باشید و لباس هایی بپوشید که پوست شما را پوشانده باشد و یک کلاه پشمی بپوشید.

رژیم محدود کننده کالری

تحقیقات در موش ها نشان داده است که کاهش کالری، روند پیری سلولی را کند می کند. این یافته می تواند یک استراتژی ضد پیری باشد که در آینده در انسان آزمایش شود.

دانشمندان دریافتند که کاهش تعداد کالری های مصرفی 35 درصد بر پیری داخل سلول تأثیر دارد. کاهش کالری باعث شد تا پروتئین های سلول به نام ریبوزوم ها کند شوند و روند پیری نیز کاهش یابد.
این کاهش سرعت نه تنها تولید ریبوزوم ها را کاهش می داد بلکه به آنها فرصت می داد تا خودشان را ترمیم کنند و کل بدن را به خوبی حفظ کنند.

تحقیقات اولیه دیگر نشان داده است که آلانتوئین (ترکیبی که در بسیاری از کرم های ضد پیری صورت وجود دارد) از اثر رژیم های محدود کننده کالری استفاده می کند و طول عمر را بیش از 20٪ افزایش می دهد. اکسیر زندگی می تواند در کابینت حمام شما مخفی شود.

متأسفانه، این تحقیقات تاکنون فقط در کرمها انجام شده است. اما ممکن است سرانجام راه را برای کشف مسیرهای جدید طول عمر در انسان هموار کند.

الکل

کاهش مصرف الکل می تواند سلامت پوست شما را به خطر بیندازد و خطر ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوما را کاهش دهد. تحقیقات نشان داد كه مصرف بیشتر الكل با خطر بالاتر ابتلا به سرطان سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی پوستی همراه است.
محققان دریافتند که به ازای هر 10 گرم مصرف الکل در روز، خطر ابتلا به سرطان سلول بازال 7 درصد افزایش یافته و خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی پوستی 11 درصد افزایش یافته است.

2) استرس را کنترل کنید.

آیا تاکنون توجه کرده اید که درست قبل از یک رویداد مهم، یک جوش ناخوشایند روی صورت شما ظاهر می شود؟ خوب، دانشمندان برخی از ارتباطات بین سطح استرس و مشکلات پوستی را مشخص کرده اند.
در یک مطالعه از دانشجویان کالج، کسانی که سطح استرس بالایی را تجربه کرده اند، بیشتر احتمال دارد مشکلات پوستی مانند:

استفاده از تکنیک های کاهش استرس می تواند به روشن و شفاف نگاه داشتن پوست کمک کند.

 • پوست خارش دار
 • ریزش مو
 • تکه های پوسته پوسته، روغنی یا مومی روی پوست سر
 • تعریق مشکل آفرین
 • پوست پوسته پوسته شده
 • بثورات دست

تحقیقات دیگر نشان داد نوجوانانی که میزان استرس بالایی را گزارش کرده اند، 23 درصد بیشتر از افراد مبتلا به آکنه شدید بودند.
محققان گمان می كنند كه استرس باعث افزایش مقدار سبوم می شود، این ماده روغنی است كه منافذ را مسدود می كند. این به نوبه خود منجر به شدت بیشتر آکنه می شود.
کاهش سطح استرس ممکن است باعث شفاف تر شدن پوست شود. اگر فکر می کنید استرس روی پوست شما تأثیر می گذارد، تکنیک های کاهش استرس مانند تای چی، یوگا یا مراقبه را امتحان کنید.

3) رطوبت را در پوست حفظ کنید.

مرطوب کننده های پوستی لایه بالایی سلول های پوست را هیدراته می کنند و در رطوبت مهر و موم می شوند. مرطوب کننده ها معمولاً حاوی مواد مرطوب کننده برای جذب رطوبت، مواد انسداد کننده برای حفظ رطوبت در پوست و نرم کننده ها برای صاف کردن فضاهای بین سلول های پوست هستند.
آکادمی پوست آمریکا روشهای زیر را برای حفظ رطوبت و جلوگیری از خشکی، قرمز و خارش پوست توصیه می کند:

 • بلافاصله پس از بیرون آمدن از دوش، پوست خود را مرطوب کنید تا رطوبت آن بسته شود.
 • روزانه یک تا 5- تا 10 دقیقه دوش یا حمام بخورید. شستن بیش از حد می تواند لایه روغنی پوست را از بین ببرد و آن را خشک کند.
 • به جای آب سرد از آب گرم استفاده کنید.
 • استفاده از صابون های خشن را به حداقل برسانید. از یک پاک کننده ملایم و عطر استفاده کنید.
 • از برس های سایشی ساینده ، اسفنج حمام و دستشویی که می تواند به سطح پوست آسیب برساند خودداری کنید.
 • پوست پت را به آرامی با حوله خشک کنید.
 • بلافاصله پس از شستشو مرطوب کنید. برای به دام انداختن رطوبت ، پمادها ، لوسیون ها و کرم ها باید در عرض چند دقیقه از خشک شدن استفاده شوند.
 • از پمادها یا کرم ها به جای لوسیون استفاده کنید تا تحریک به حداقل برسد.
 • هرگز پوست را خراشیده نکنید. کمپرس های سرد و مرطوب کننده ها باید به کنترل خارش کمک کنند.
 • لباس های غیر تحریک کننده بپوشید. هنگام پوشیدن لباس های ساخته شده از پشم یا مواد خشن دیگر ، زیر ابریشم یا پنبه بپوشید.
 • از مواد شوینده لباسشویی هایپو آلرژی استفاده کنید.
 • از نزدیکی بیش از حد به شومینه و سایر منابع گرما که می توانند پوست را خشک کنند ، خودداری کنید.
 • مرطوب کننده را در زمستان روشن کنید تا رطوبت موجود در لایه بالای پوست را پر کنید.
 • اگر این تغییرات ساده باعث تسکین پوست خشک نمی شود با متخصص پوست خود تماس بگیرید. آنها می توانند درمان مشخصی را برای شکایت خاص پوست شما ارائه دهند.

4) ترک سیگار

سیگار کشیدن پوست صورت را در مناطق دیگر بدن قرار می دهد. استعمال دخانیات رگهای خونی موجود در لایه بیرونی پوست را باریک می کند و این باعث کاهش جریان خون می شود و پوست مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز بدن را برای سالم نگه داشتن بدن کاهش می دهد.
ترک سیگار می تواند به سلامت پوست  شما را بهبود بخشد و از ایجاد چین و چروک های مربوط به سیگار جلوگیری کند.
کلاژن و الاستین به پوست استحکام و کشش آن می بخشد. سیگار کشیدن با ایجاد شکسته شدن کلاژن و کاهش تولید کلاژن می تواند باعث کاهش خاصیت ارتجاعی طبیعی پوست شود.
علاوه بر این، عبارات تکراری که هنگام سیگار کشیدن ایجاد می شود (مانند تعقیب لب) می تواند به ایجاد چین و چروک روی صورت کمک کند.
اگر در حال حاضر سیگار می کشید، بهترین کاری که می توانید برای سلامت پوست خود انجام دهید ترک است. برای اطلاعات در مورد ترک سیگار می توانید به Smokefree.gov، ابتکاری از انستیتوی ملی سرطان (NCI) مراجعه کنید.

5) خواب کافی داشته باشید.

خوابیدن به مقدار کافی برای سلامت پوست و کاهش حلقه های تاریک دور چشم موثر است و باعث بهبود رنگ پوست شما می شود و از همه مهمتر رایگان است.
گرفتن ساعتهای توصیه شده خواب می تواند باعث شگفتی چهره شما شود.
بنیاد ملی خواب توصیه می کند بزرگسالان هر روز بین 7 تا 9 ساعت بخوابند. خوابیدن در این مدت کمتر از آن ممکن است برای سلامت پوست شما (و به ویژه پوست شما) مضر باشد.
کمبود خواب مزمن به دلیل چاقی، کمبود ایمنی، دیابت و سرطان در ارتباط است اما تحقیقات نشان داده است که کیفیت خواب نیز ممکن است تأثیر چشمگیری در عملکرد و پیری پوست داشته باشد.
افرادی که به عنوان خواب آلود طبقه بندی شده اند علائم پیری زودرس پوست و کاهش توانایی پوست در ترمیم خود را در شب در مقابل عوامل استرس زای محیطی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب افزایش داده است. در هنگام خواب عمیق، بدن شما وارد حالت ترمیم شده و سلول های پوست، ماهیچه ها و سلول های خون و مغز را بازسازی می کند. بدون خواب کافی ، بدن شما قادر به تولید کلاژن جدید نیست. کلاژن مانع از افتادگی پوست شما می شود.
سعی کنید یک شب زود بیدار شوید و به مدت 7 ساعت کامل بخوابید تا بهترین حالت خود را پیدا کنید.
سلامت پوست شما به معنای شکستن بانک با خرید کرم ها و لوسیون های گران قیمت نیست. با رعایت این مراحل ساده می توانید جلوه پوستی کسل کننده و بی جان داشته باشید.

 


برچسپ ها:
برای داشتن پوست سالم چکار کنیم؟
پنج روش برای داشتن پوست سالم
چطور پوستی سالم داشته باشیم؟
چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟
روش های مراقبت از پوست

ارسال دیدگاه